Szafa jest jednym z najbardziej pożądanych przez kobiety elementów wyposażenia domowej sypialni czy garderoby. O ile w przypadku posiadania osobnej garderoby nie ma problemu, o tyle problem może pojawić się w przypadku szafy w sypialni. Jak pomieścić wszystkie elementy ubioru w jednej szafie? Rozwiązaniem może okazać się szafa na całą ścianę. Jaką wybrać, by spełniała swoje zadania?

Czy warto postawić na szafę na całą ścianę?

szafa na całą ścianę
fot.Pixabay.com

Zastosowanie szafy na całej długości ściany jest naprawdę korzystnym rozwiązaniem, szczególnie wówczas, gdy w sypialni brakuje miejsca na pojemną szafę wolnostojącą. Przede wszystkim, taka szafa pozwala na wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni. Zazwyczaj szafy te sięgają od podłogi aż do sufitu. Górne półki, które są w zasadzie poza zasięgiem naszego wzroku, mogą służyć do przechowywania rzeczy, które używane są najrzadziej. Mogą to być np. grube zimowe kurtki czy swetry w ciągu lata. Szafa na całą ścianę jest ciekawym elementem dekoracyjnym i aranżacyjnym we wnętrzu. Przede wszystkim, optycznie podnosi ona sufit, co ma znaczenie w niskich pomieszczeniach. Poza tym, szafy tego typu są zazwyczaj idealnie symetryczne, co wprowadza do wnętrza odczucie idealnej symetrii i podziału. Dzięki temu mamy odczucie porządku i organizacji.

Szafa modułowa lub na wymiar

Zastanawiając się, jaką szafę wybrać, często wybór pada na szafę zajmującą całą ścianę, szczególnie, gdy ma to być szafa do sypialni. Dlaczego? To proste. Przestrzeń ta zazwyczaj pozostaje niezagospodarowana, a więc zwyczajnie się marnuje. Lepiej jest wykorzystać ją właśnie do przechowywania ubrań. Do wyboru masz właściwie dwie możliwości. Możesz postawić na szafę modułową lub na taką, która stworzona będzie pod konkretny wymiar. Które rozwiązanie będzie bardziej korzystne?

Szafa na wymiar wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Decydując się na nią masz pewność, że jej wymiary będą w 100% dostosowane do Twoich oczekiwań i do metrażu pokoju. W ten sposób idealnie wykorzystasz całą przestrzeń, zagospodarowując każdy jej centymetr. Możesz zaprojektować front szafy zgodnie z własnym gustem, dopasowując ją do aranżacji wnętrza. Jest tylko jeden minus, a jest nim cena. Szafy tworzone na wymiar są zdecydowanie droższe od tych modułowych. Decydując się na takie rozwiązanie, musisz także brać pod uwagę cza realizacji- z pewnością będzie on znacznie dłuższy od czasu oczekiwania na dostawę szafy modułowej.

szafa na całą ścianę
fot.Pixabay.com

Obok szafy na wymiar, rozwiązaniem jest także szafa modułowa, czyli składana z gotowych elementów. Minusem takiej opcji jest brak możliwości dostosowania jej do własnych oczekiwań. Często wybór takiego rozwiązania wiąże się z jakimiś kompromisami- może nie do końca odpowiadać nam rozkład półek, szuflad, może nie odpowiadać nam kolor frontów. Plusem jest jednak niższa cena i krótszy czas realizacji zamówienia.

Szafa przesuwna czy uchylna?

Oprócz wyboru między szafą na wymiar bądź modułową, musisz wybrać także sposób otwierania drzwi szafy. Możesz postawić na szafę przesuwną bądź uchylną. Jeśli chodzi o szafę przesuwną, najlepiej sprawdza się w przypadku sypialni o niewielkim metrażu. Dzięki systemowi otwierania drzwi poprzez przesuwanie ich po prowadnicy, oszczędzasz sporo miejsca. Front takiej szafy zazwyczaj jest lustrem, co podnosi funkcjonalność szafy.

Oprócz szaf przesuwnych, na uwagę zasługują szafy uchylne. W przypadku takiego systemu otwierania drzwi, konieczna jest znacznie większa przestrzeń. Szafy tego rodzaju są wygodne, najlepiej sprawdzają się na większych metrażach.

Szafa na całą ścianę- jakie fronty wybrać?

Cały urok szaf na całą ścianę tkwi we frontach. Masz spory wybór. Możesz postawić na fronty gładkie, frezowane czy ażurowe, możesz również skusić się na front lustrzany. Każde z tych rozwiązań ma swój urok, możesz je dowolnie dobierać do całej aranżacji, tworząc spójną całość. Istotny jest zarówno kolor frontów, jak i ich faktura oraz materiał, z jakich są wykonane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here