Sezon grypowy w pełni, termometr lekarski  jest więc nieodzownym elementem wyposażenia każdego wnętrza. Warto kupić taki model termometru, który zapewni czytelny i wiarygodny wynik. Często jest on kluczowy w podjęciu decyzji o szybkim kontakcie z lekarzem, szczególnie w przypadku dzieci czy osób starszych. Jaki termometr jest najbardziej wiarygodny?

Z czego wynika gorączka?

fot.Pixabay.com

Termometru lekarskiego używamy w sytuacji, gdy temperatura ciała wzrasta ponad 36,6°C. Jest to oczywiście wartość zbliżona, bo nie każdy ma taką samą naturalną temperaturę, w wielu przypadkach jest ona nieco wyższa bądź nieco niższa. Warto wiedzieć, że sam wzrost temperatury do wartości nie przekraczającej 38,5°C nie jest zły sam w sobie. Jest sygnałem, że organizm walczy z jakąś infekcją. Dzięki wzrostowi temperatury, przyspiesza się metabolizm, co pozwala na szybsze pozbycie się infekcji z organizmu. Jeżeli chory czuje się w miarę dobrze i nie wymaga zdecydowanych kroków, warto nie zbijać takiej gorączki zbyt szybko. Ważna jest jednak nieustanna kontrola, bo kiedy gorączka przekroczy już wartość 38,5°C, konieczne będzie szybkie jej zbijanie i kontakt z lekarzem.

Rodzaje termometrów

Jeszcze kilkanaście lat temu standardem były termometry rtęciowe. Od roku 2007 są one jednak zabronione, a w zamian produkowane są termometry alkoholowe lub galistanowe. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Jakie termometry dostępne są na rynku?

Termometry tradycyjne

Te termometry znamy wszyscy jeszcze z czasów dzieciństwa. Pomiar wykonuje się, umieszczając termometr pod pachą, w ustach, a dokładniej pod językiem lub w odbycie. Plusem takich termometrów jest duża dokładność, minusem jest jednak konieczność każdorazowej dezynfekcji. Dzisiaj termometry tradycyjne coraz częściej wypierane są przez termometry elektroniczne.

Termometry douszne

Pomiar wykonuje się w uchu, dzięki czemu wynik jest niezwykle wiarygodny i bardzo szybko uzyskiwany. Niektóre modele pozwalają na otrzymanie wyniku już w czasie 1 sekundy pomiaru. Termometry douszne mają mają bardzo szeroki zakres pomiaru, wynoszący od 0 do nawet 100°C.

Termometry bezdotykowe

Obecnie najpopularniejsze i najczęściej stosowane termometry to modele bezdotykowe, elektroniczne. Pomiaru dokonuje się poprzez przyłożenie urządzenia do skroni lub czoła. Największą zaletą urządzenia jest fakt, że pomiar odbywa się zupełnie bezdotykowo. Idealnie sprawdza się np. w przypadku dzieci, u których zmierzenie temperatury termometrem szklanym byłoby naprawdę trudne. Wynik otrzymuje się szybko, ale trzeba brać pod uwagę pewien margines podany zwykle w instrukcji od producenta.

Termometr paskowy

fot.Pixabay.com

Termometr paskowy jest często używany w przypadku dzieci, ale także dorosłych. Jest mobilny, zmieści się w kieszeni. Może być używany wielokrotnie, jednak pomiędzy pomiarami musimy zachować 15 minut przerwy. Pomiar uzyskuje się poprzez przyłożenie paska do czoła na kilkanaście sekund. Największą wadą tego rodzaju termometrów jest dość duży margines błędu- wynosi on nawet 0,5°C.

Termometr smoczek

Termometr smoczek to propozycja dla rodziców maluszków, które nie pozwalają sobie na zmierzenie temperatury w żaden inny sposób. Wykrywa temperaturę już na etapie rozwoju choroby, jeszcze przed wystąpieniem poważniejszych jej objawów. Zastosowanie termometru w postaci smoczka zamiast termometru szklanego czy elektronicznego pozwala na zaoszczędzenie dziecku stresu, a jednocześnie na uzyskaniu wiarygodnego i dokładnego wyniku.

Jaki termometr jest najbardziej wiarygodny?

Oczywiste jest, że najwiarygodniejsza jest temperatura mierzona w otworach ciała. Oznacza to, że znacznie bardziej wymierny wynik otrzymasz mierząc dziecku temperaturę smoczkiem niż np. termometrem szklanym. Tradycyjne, szklane termometry są bardzo dokładne i skuteczne, wiele osób uważa, że są zdecydowanie najbardziej wiarygodne. Można ufać także termometrom elektronicznym, które- pod warunkiem właściwego stosowania- również dają miarodajny wynik. Najmniej miarodajne są pomiary termometru paskowego. Wynik jest raczej tylko kwestią informacyjną, nie daje żadnego obrazu postępu w chorobie, a jedynie aktualne występowanie stanu podgorączkowego, bądź nie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here