Zawał serca to bardzo niebezpieczna sytuacja, która stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Oczywiście wówczas wymagana jest natychmiastowa pomoc. Przyczyną zawału jest choroba wieńcowa. Osoby, które przeszły w swoim życiu zawał, zastanawiają się, w jaki sposób mogą funkcjonować, co mogą robić, a czego nie.

Czym jest zawał serca?

Czym tak naprawdę jest zawał serca? Przede wszystkim warto wiedzieć, że podstawowym objawem zawału serca jest ostry ból, który najczęściej zlokalizowany jest za mostkiem. Niemniej jednak ten ból może się rozprzestrzeniać również w inne okolice. Mówimy tutaj choćby o okolicach nerek, łopatek, a także brzuch. Jest to ból zazwyczaj gniotący lub też piekący. Osoby, które przechodzą zawał, często odczuwają również nudności, a także silne uczucie lęku.

Niemniej jednak zawał może również przebiegać bez żadnych objawów. Wówczas osoby, które doznały takiego zawału, o jego przebiegu dowiadują się dopiero podczas szczegółowego badania EKG. Oczywiście warto wiedzieć, że zawał serca wymaga hospitalizacji. Wówczas lekarze specjaliści będą działali przede wszystkim w kierunku udrożnienia przepływu krwi.

Życie po zawale – jak wygląda?

Zastanówmy się zatem jak wygląda życie osoby, która przeszła zawał serca. Warto w pierwszej kolejności podkreślić, że takie osoby przede wszystkim mogą żyć zupełnie normalnie. Niemniej jednak muszą wcielić w swoje postępowanie podstawowe zasady zdrowego stylu życia. Przede wszystkim powinny one unikać alkoholu, a także tytoniu. Przede wszystkim alkohol bardzo negatywnie wpływa na ciśnienie krwi, a także na prawidłową pracę serca. A musimy pamiętać, że serce po zawale jest osłabione. Natomiast samo palenie to oczywiście główny winowajca, który odpowiada za podstawowe choroby serca. Dlatego też powinniśmy unikać palenia również w formie biernej.

Osoby po zawale serca powinny w maksymalnym stopniu wyeliminować ze swojego życia stres. Przede wszystkim powinny zapewnić sobie właściwą ilość snu, a także odpoczynku. Warto podjąć w swoim życiu wiele zasadniczych zmian, które pozwolą nam na zupełnie inne podejście do wielu kwestii.

Aktywność fizyczna

Osoby które przeszły zawał serca powinny również regularnie uprawiać aktywność fizyczną. Przede wszystkim powinniśmy stosować ruch na świeżym powietrzu. Niezbędne będą więc spacery, ale również choćby jazda na rowerze. Dobrym rozwiązaniem może być również uprawianie pływania. Możemy również zastanowić się nad jogą. Dość umiarkowana aktywność fizyczna bardzo korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Dlatego też stanowi bardzo skuteczną profilaktykę przed ponownym pojawieniem się zawał serca.

Warto również pamiętać o stosowaniu odpowiedniej diety. Powinna to być przede wszystkim dieta, w której znajdą się odpowiednie ilości warzyw i owoców, a także mięs. W tym wypadku jednak warto jeść przede wszystkim ryby. Powinniśmy z naszego jadłospisu wyeliminować przede wszystkim mięsa tłuste. Nie warto również spożywać białego pieczywa, a także różnego rodzaju makaronów. Powinniśmy znacznie ograniczyć ilość spożywanej soli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here