Jeśli zależy nam na pięknych, zdrowych i lśniących włosach, powinniśmy odpowiednio zmodyfikować dietę, aby dostarczyć im niezbędnych witamin. Czasem same kosmetyki nie wystarczą, więc trzeba działać „od wewnątrz”. Oczywiście można sięgać po różnego rodzaju suplementu diety, ale trzeba przy tym pamiętać, że ich działanie nie zawsze jest właściwie przebadane, a efekty mogą nie być zadowalające. Najlepiej więc skupić się na zdrowym odżywianiu, co przyniesie pożytek nie tylko włosom, ale całemu organizmowi.

Niedobory witamin i minerałów – pierwsze sygnały

włosy
fot.Pixabay.com

Nasz organizm potrafi bardzo szybko ukazać wszelkie niedobory niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania witamin i minerałów. Szybko zdamy sobie z tego sprawę, widząc słabe, łamliwe włosy bez połysku, rozdwajające się, miękkie paznokcie, czy też miewając problemy z cerą. Brak reakcji z naszej strony może doprowadzić do pogłębienia awitaminozy, a w konsekwencji – nawet do uporczywych dolegliwości i chorób.
Obserwujmy skórę – ona jako pierwsza zdradza braki witamin. Jeśli nasz organizm jest „niedożywiony” na poziomie komórkowym, skóra zareaguje błyskawicznie. Suchość, wypryski, pękające naczynka, czy worki pod oczami to symptomy, które już powinny skłaniać do działania, zanim niedobory zaczną być widoczne gdzie indziej. Ponadto sucha skóra może świadczyć o odwodnieniu – pamiętaj o spożywaniu odpowiedniej ilości wody.

Jakich witamin potrzebują nasze włosy?

Włosom niezbędne są przede wszystkim witaminy z grupy B, a także witaminy A, C, D, E i H.

– Witamina A (zwana retinolem) sprawia, że włosy stają się silne i gęste. Zapobiega ich wypadaniu oraz poprawia metabolizm cebulek. Przy suplementacji warto jednak pamiętać, że jej nadmiar jest dla organizmu szkodliwy.
– Witaminy z grupy B przyśpieszają wzrost włosów, chronią przed czynnikami zewnętrznymi i stymulują rozwój cebulek. Pomagają też w walce z łupieżem.
– Witamina C ma zbawienny wpływ na włosy osłabione. Bierze udział w produkcji kolagenu, który jest podstawowym składnikiem budującym włosy.
– Witamina D zapobiega wypadaniu włosów. Pamiętajmy o jej dodatkowej suplementacji w okresie od października do marca.
– Witamina E przeciwdziała matowieniu włosów i nadaje im zdrowy blask.
– Witamina H (biotyna) przeciwdziała łysieniu i siwieniu. Do tej pory jest najlepiej zbadaną witaminą z udowodnionym korzystnym wpływie na włosy, skórę i paznokcie.

Zalecane produkty spożywcze

włosyNa początku trzeba zaznaczyć, że układając naszą dietę należy pamiętać nie tylko o dostarczaniu odpowiedniej ilości składników pokarmowych, ale również o właściwej kaloryczności. Zbyt niska energetyczność również jest przyczyną problemów skórnych, wypadania włosów i osłabienia paznokci. Co warto spożywać? Poniżej przedstawiamy krótką listę produktów, najczęściej zalecanych przez specjalistów. Posiadają one najwięcej cennych witamin i minerałów, koniecznych do utrzymania dobrej kondycji włosów, skóry i paznokci.
– zboża (produkty pełnoziarniste)
– jajka
– nabiał
– rośliny strączkowe (fasola, soczewica, cieciorka)
– ciemnozielone warzywa (np. szpinak, brokuł, jarmuż, sałata)
– pomarańczowe owoce i warzywa (np. morela, mango, pomarańcza, marchew, żółta i pomarańczowa papryka)
– czerwone owoce i warzywa (np. truskawka, wiśnia, pomidor, papryka)
– ryby (w tym konserwy rybne) i owoce morza
– mięso
– orzechy
– dobrej jakości oleje i oliwy (np. olej lniany)

Jak widać, odpowiednio zbilansowany i urozmaicony jadłospis pomoże w utrzymaniu silnych włosów, mocnych paznokci i promiennej, zdrowej cery. W walce o piękny wygląd pomoże także unikanie stresu i rezygnacja z niezdrowych nawyków żywieniowych, takich jak spożywanie dużej ilości cukrów, jedzenia typy fast food, czy częste picie alkoholu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here