Jeżeli właśnie stoisz przed wyborami związanymi z aranżacją i urządzaniem kuchni, jedną z decyzji, jaką musisz podjąć jest wybór kuchenki. Kuchenka to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia każdej kuchni. Do wyboru masz wiele możliwości. Lepiej jest postawić na kuchenkę wolnostojącą czy może na kuchenkę pod zabudowę?

Kuchenka wolnostojąca- cechy charakterystyczne

kuchenka w kuchni
fot.Pixabay.com

Kuchenka wolnostojąca jest samodzielnym urządzeniem, które zbudowane jest zwykle w taki sam sposób. Na dole znajduje się piekarnik, na górze zaś płyta grzewcza. Kuchenki wolnostojące mogą posiadać piekarnik gazowy czy elektryczny, pod względem budowy jednak nie różnią się one za bardzo od siebie.  Główną cechą kuchenki wolnostojącej jest fakt, że nie potrzebuje ona żadnych dodatkowych szafek. Najczęściej tworzona jest z blachy inox lub blachy emaliowanej. Standardowo ma 60 cm szerokości, choć dostępne są także kuchenki o rozmiarach większych i mniejszych od standardowego.

Cechy kuchenki pod zabudowę

Kuchenki pod zabudowę różnią się od kuchenek wolnostojących tym, że dają większą swobodę montażu. Żeby taka kuchenka mogła zostać zamontowana, potrzebna jest szafka, w którą wstawia się płytę grzewczą i piekarnik. Warto jednak podkreślić, że w przypadku kuchenek pod zabudowę nie jest konieczne umieszczanie płyty tuż nad piekarnikiem. Popularnym i wygodnym rozwiązaniem jest umieszczenie piekarnika na wysokości blatu roboczego. Aby jednak możliwe było rozdzielenie tych dwóch elementów, konieczne jest posiadanie niezależnych paneli sterowania. Piekarnik do zabudowy posiada funkcję chłodzenia obudowy, dzięki czemu nie powoduje nagrzewania i niszczenia mebli.

Płyta gazowa czy może elektryczna?

Dzisiaj znacznie częściej używa się płyty elektrycznej, inaczej mówiąc, płyty indukcyjnej. Jest to wygodne i efektywne rozwiązanie, warto jednak pamiętać, że ceny prądu wciąż są wyższe od cen gazu. Zarówno płyty indukcyjne, jak i płyty gazowe posiadają swoje plusy i minusy, trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach przy montażu. W przypadku kuchenki gazowej, pamiętaj o tym, by płytę grzewczą ustawić minimum 50 cm od okna. W przeciwnym razie podmuch wiatru mógłby zdmuchnąć płomień. Bardzo ważne jest także posiadanie minimum jednego kanału wentylacyjnego. Jeżeli decydujesz się na płytę indukcyjną, pamiętaj o tym, by wybierać taki rozkład palników, który będzie dla nas wygodny. Zbyt mała odległość między palnikami uniemożliwi ustawianie na nich dużych garnków.

Kiedy lepiej sprawdzą się zestawy pod zabudowę?

kuchenka w kuchni
fot.Pixabay.com

Kuchnia pod zabudowę zdecydowanie najlepiej sprawdzi się w kuchniach o niewielkim metrażu. Zazwyczaj zajmuje znacznie mniej miejsca od kuchenek wolnostojących. Są bezpieczniejsze, co z kolei ma znaczenie w domach, w których mieszkają małe dzieci. Dzięki możliwości zamontowania piekarnika na wysokości blatów, małe dziecko nie poparzy się podczas zabawy. Niestety, takie rozwiązanie ma także swoje wady, a jedną z nich jest cena. Zestawy pod zabudowę są droższe od standardowych kuchenek wolnostojących, wymagają także posiadania specjalnych mebli, które umożliwią montaż urządzenia.

Kiedy lepiej postawić na kuchnię wolnostojącą?

Warto pamiętać, że choć kuchnie pod zabudowę zajmują niewiele miejsca i ogólnie bardzo korzystnie wpływają na stylistykę wnętrza, nie ulega wątpliwości, że dla dużej rodziny mogą być po prostu zbyt małe. Poza tym, jeśli zależy Ci na spójnej aranżacji kuchni, urządzenie w zupełnie innym odcieniu może zniszczyć Twój plan. Kuchenki wolnostojące uważane są za mniej bezpieczne od zestawów do zabudowy, poza tym umieszczony nisko piekarnik może być niebezpieczny dla dziecka lub zwierząt.

Jaką kuchenkę wybrać?

Wszystko zależy od metrażu kuchni i zasobności portfela. Oba rozwiązania mają swoje zalety, mają jednak także wady i wymagania, które należy wziąć pod uwagę już na etapie planowania i projektowania kuchni. Najważniejsza jest funkcjonalność i to ona powinna być priorytetem przy urządzaniu wnętrza kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here